Jak ukládat do zavinovačky

 

Návod

Pro správnou funkci zavinovačky je nutno zvolit její správnou velikost. Příliš velká (resp. široká) zavinovačka neumožňuje děťátko zabalit dostatečně pevně a nemá tedy požadovaný účinek.

Vak se uzavírá na zip, přičemž horní část dětského tělíčka je pevně ovinuta elastickým materiálem,který udržuje ručičky v klidu a nožičky mají zároveň dostatek místa pro volný pohyb, což je důležité pro zdravý vývoj kyčlí. Oceníte jej také při nočním přebalování, kdy je možné rozepnout pouze spodní část vaku a miminku takto jednoduše, bez buzení, vyměnit plenu.

 

Postup při zavinování:

Miminko pouze v plence nebo těsném oblečení položte na zádíčka na otevřenou zavinovačku. V tomto okamžiku by obě jeho ručičky měly být nejlépe podél tělíčka, ale není to nutné. V této poloze zip opatrně zapněte a přetáhněte zipovou kapsičkou u krku, která zakončení zipu bezpečně ukryje. Při nočním přebalování není nutné miminko budit. Stačí otevřít zavinovačku pouze ve spodní části a miminko můžete bez zbytečného rušení přebalit. Z vlastní zkušenosti doporučuji během nočního krmení miminko v kokonu ponechat a použít u krku plínku, kterou pouze ohnete přes límec, aby nedošlo k potřísnění mlékem. Pokud se tak stane a zavinovačka se zašpiní je dobré mít po ruce zavinovačku náradní. Kojící maminky můžou kokon pouze stáhnout pod ručičky, aby si k sobě děťátko mohly přitulit a miminko tak mohlo maminku obejmout či chytit za prsa, jak rády dělají. Po dokojení jednoduše kokon zase dozapnete a miminko bude spokojeně spinkat dál. Kokon se používá ideálně hned od narození do doby, než se miminko začne samo přetáčet nebo do doby kdy samo chce. Miminko, které používá kokon od narození je prokazatelně klidnější. Neruší ho Moorův reflex, což je reflex, kdy se děťátko lekne ať už ve spánku, nebo v polospánku a náhle a nečekaně rozhodí ručičkama. Což jste jistě jako maminka cítila i v bříšku. Samozřejmostí je chovat se v přítomnost miminka co nejtišeji, avšak není možné předvídat, kdy se vaše miminko lekne náhlého rozsvícení nebo zaštěkání psa za oknem.

Kokon pomáhá udržet miminka ručičky v náručí kokonu a tak ho nvyleká prudký pohyb a bude se cítit nadále v bezpečí. V místě, kde miminko spinká, by neměly být velké a těžké polštáře a deky. A to ať už spinká vaše dítě v kokonu nebo bez něj. Hrozí totiž možnost zadušení, především když se dítě ještě neumí samo přetočit.

Doporučení – Aby nedošlo ke zbržďování přirozené touhy po pohybu, měla by být miminka zavinována jen na spaní a určitě ne za účelem zklidnění v době, kdy je dítě vzhůru. Děti, které usínají a spí zcela bez problémů se obvykle zavinovat nemusí.

​ Nezavinujeme kojence, kteří mají dysplazii kyčelního kloubu a musí používat speciální pomůcky. Také dítě s horečkou a vysokou teplotou nezavinujeme, abychom dítě nepřehřáli.

! Doporučuji ruční praní pouze pod tekoucí teplou vodou. Praní v pračce pouze na nízkou teplotu - do 40 stupňů. Nedoporučuji sušit v sušičce. Lze žehlit na nejnižší teplotu !

 

                         

Zpět do obchodu